Elektrody do żeliwa
Spawanie żeliwa może nastręczać pewnych trudności, ze względu na fakt, że żeliwo, będąc bogatym w węgiel jest bardzo kruche, przez co jest trudno spawalne. Białe żeliwo i niektóre żeliwa niestopowe uznane są za kompletnie niespawalne.
Jednak łączenie żeliwa nie jest całkowicie niemożliwe, przy odpowiednim przygotowaniu i z użyciem odpowiednich narzędzi. Za najbardziej skuteczną metodę uznaje się spawanie żeliwa metodą gazową, palnikiem acetylenowo - tlenowym. Jednak jest to możliwe również z zastosowaniem elektrody do spawania żeliwa - oznaczenie EŻ.
Elektroda OK 92.78 fi 2,5x300
Elektroda OK 92.78 fi 3,2x350
Elektroda OK 94.25 fi 2,5x350
Elektroda Żeliwo OK Ni-Cl 92.18 fi 2,5x300 /...
Elektroda Żeliwo OK Ni-Cl 92.18 fi 2,5x300 / 1...
Elektroda Żeliwo OK Ni-Cl 92.18 fi 3,2x300 / 1...
Elektroda Żeliwo OK Ni-Cl 92.18 fi 3,2x350 /...
Łukowe spawanie żeliwa
Jaka elektroda do żeliwa sprawdzi się w metodzie spawania MMA? Są to elektrody niklowe oraz ze stopów niklu, ze stopów miedzi, stali niskowęglowej i elektrody do spawania żeliwa dające stopiwo składem przypominające żeliwo szare. Metoda MMA używana jest gównie do tak zwanego spawania na zimno, polegającego na dostarczeniu jak najmniejszej ilości ciepła do łączenia, co pozwala ograniczyć napięcia powstające w spoiwie i zapobiega pęknięciom szwu. Przy spawaniu żeliwa metodą MMA należy używać prądu o niskim natężeniu, a ściegi wykonywać krótkie i mocno je zagęścić często przerywając spawanie. W celu zmniejszenia naprężeń dobrze jest wykonać młotkowanie spawu między nakładaniem kolejnych warstw szwu.
Spawanie żeliwa w osłonie gazów
Metoda TIG używana jest do naprawy niewielkich uszkodzeń - pęcherzy czy niewielkich pęknięć, jak również do łączenia odlewów żeliwnych o małej grubości. W przypadku tej metody funkcje elektrody do spawania żeliwa przejmują pręty żeliwne lub druty niklowe lub żelazo - niklowe. Jest to tak zwane spawanie żeliwa na gorąco. Przed przystąpieniem do nakładania spoiny należy podgrzać cały odlew równomiernie i powoli do temperatury 600 - 700 stopni Celsjusza i utrzymywać tę temperaturę aż do zakończenia spawania.
Wybór konkretnego spoiwa
Wybierając metodę spawania, należy wziąć pod uwagę następujące elementy:
- rodzaj spawanego żeliwa
- żądane parametry otrzymanej spoiny
- podatność spoiny na obróbkę mechaniczną
- prognozowane koszty